ŞAHİN'İN SAMİMİYETİNE İNANDIM

  • 27 Mar 2019

Gaziray deneme sürüşünde yaşanan talihsiz olay sonrası biraz geçte olsa beklenen isimler tarafından açıklama yapıldı. Trenin içerisinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ön tarafta korna sesi nedeniyle arkada konuşulanları duymadıklarını ifade etti. Zira videoyu izlediğimizde Şahin'in ifadesi doğrular bir ensantane var.
Ancak hem söylüyoruz ya!
Yöneticiler çevrelerinde kriz yönetebilecek tecrübeli isimler bulundurmalı. Bu açıklama videonun sosyal medyaya düştüğü gün yapılsaydı ve Uzer içinde gereken yapılsaydı mevzu kapanırdı.
Bu konuyla ilgili Gaziantep'te bir toplantı yapılmalıydı. Gaziantep'te tepki alan bir konuyu ulasal bir kanalda cevaplamak stratejik olarak yanlış. Seçim propagandası telaşı içerisinde sayın Şahin'in bunları düşünmesini beklemiyorum. Şu danışman kadrosu bir kez olsun elini taşın altına koymalı ve süreci yönetmeliyidi.
BANA GÖRE OLAYI ŞÖYLE ÖZETLEMEK MÜMKÜN
Milletvekili Ahmet Uzer'in söylediği o talihsiz cümlenin savunulacak bir tarafı yok. Uzer, Ak Parti'nin basın sözcüsü değil. Kişiye ait bu cümle ile kentin bakanını ve başkanını töhmet altında bırakmak ilahi, vicdani ve insani ölçülerde iki cihanda da kabul görmez...
Sözün sahibi olan milletvelikini savunacak değilim elbette, düşüncem aynı ve değişnmedi. Uzer, kent siyasi tarihinde bu 'GAF'ı ile anılacaktır.
Ancak;
Nasıl ki bir futbol maçında tribünden bir kişinin hakeme küfür etmesi sonrası, tüm taraftarı yargılamak abesle iştiğal ise, bir kişinin sözlediği sözü de genelleşitirmek etik değildir. Gül ve Şahin o cümleyi duymuş olsaydı sert bir şekilde arkaya dönüp Milletveki Uzer'i uyaracaklarından şüphem yok.
Ben olaya böyle bakıyorum.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i hizmetleriyle ilgili eleştirebiliriz ama başka birsinin söylediği söz ile yargılamak akılcı olmaz.
Yine tren içerisinde bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün parti teşkilatına her fırsatta ''insan merkezli, hoşgörü tabanlı siyaset yapın. Biz milletin partiyiz'' dediğine çok kez şahit olmuşumdur. Hatta vatandaş şikayetlerinde parti içerisinde sert konuşmalar yaparak, uyarılarda bulunduğunu da çok duydum.
Bana göre yapılması gereken tek şey var. Milletvekili Ahmet Uzer, bu olayın daha fazla siyasi malzeme yapılmaması için istifa etmeli. Yani trenden inmeli.
Bu algıyı kısa vadede değiştirmenin başka yolu yok...