ŞAHİN, REFORM VE USTALIK DÖNEMİ

  • 17 Nis 2019

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilk başkan olduğu dönemde Ankara’daki sıcak ilişkilerini kullanarak fıstık araştırmanın yeri gibi kangren haline gelen birçok sorunu çözmüştü. Bana göre; Anakara-Gaziantep arasında mekik dokuyarak tribüne değil, hizmete odaklı bir 5 yılı geride bıraktı.

Peki ilk dönem neden bazı tepkiler aldı?
İlk akla gelen başkanın etrafında çelikten bir duvar örülmesiydi. ‘’Bakanken rahat görüşüyordum, ama başkanlığında ulaşamıyorum’’ diyenler bunu doğruladı.

Halbu ki; Fatma hanım istişareye açık, yeni fikirleri önemseyen ve dinlemesini seven bir isimdi.
Peki ne oldu?
Bakanlık kuruculuğu yapmıştı.
Ankara’da işinin ehli ekiplerle çalıştı.
Kurumsal yapıya alışmıştı.
Lakin!
Leb demeden leblebi diyecek bir ekip kuramadı.
Tüm işler sadece başkan merkezli bir hal alınca Fatma hanım iş, güç derken çok sevildiği halk tabanından da uzaklaşmaya başladı.

Geçmişi kısaca böyle özetlemek mümkün.
İlk meclis toplantısındaki cümleleri çözümlediğimizde Fatma başkanın, geçmişin derin bir analizini titiz bir şekilde yaptığını söyleyebilirim.
Baktı ki, Gaziantep’teki model arıza veriyor, Ankara modelini Gaziantep’e uyarlamak için düğmeye bastı.
İlk meclis toplantısında Genel Sekreter Sezer Cihan’ın sunumunu dikkatle izledim. Sistem katılımcı bir anlayış tabanında, çözüm odaklı dizayn edilmiş. Bence önümüzdeki 5 yıl Fatma başkanın gerçek manada ustalık dönemi olacak. Gaziantep halkı tekrar bakan başkanına kavuşacak.
NOT:
Mecliste aklımda kalan en önemli not ise, Mehmet Tahmazoğlu’nun hiçbir komisyonda yer almaması oldu. Diğer yandan Başkanvekili seçilen Osman Toprak’a oy vermeyen 2 kişiyi de kafamda atıp tutuyorum.