ÖKÜZLÜK BENDE KALSIN!

  • 15 Şub 2019

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer’in Gaziray deneme sürüşü sırasında halka öküz benzetmesi yapan ‘’şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar’’ söylemi sonrası o kadar telefon aldım ki; inanın cevap vermemek için telefonumu kapattım.

Hatta Ankara’dan bir meslektaşım, ‘’Abi Ankara'da iken Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Gel Muharrem’ deyişini yazıp CHP’lileri ayağa kaldırmıştın. Konu Ak Parti olunca kalemi kirayı mı verdin’’ sözü espriyle söylense de çok ağır geldi nefsime…
Deli kalem şaşkın, deli kalem çaresiz….
Durdum düşündüm!
‘’Yahu kurtuluş savaşının meşalesini öküz sırtında mermi taşıyarak yakan bu halka hakaret eden bir milletvekilini savunmaktansa öküzü savunurum’’ dedim kendi kendime…
Ve kısa vadeli bir araştırma yaptım.
Paşamız bile varmış; Öküz Mehmet Paşa… (Merak edenler hayatını okusun)
Barry Sanders Öküzün A’sı (Elektronik Çağda Yazılı Kültürün Çöküşü ve Şiddetin Yükselişi) isimli bir kitap dahi yazmış.
Zilli Öküz Homemade Burger markamız bile var.
Bu öküz dediğiniz hayvan; kurtuluş savaşında mermi ve top yüklü kağnıları çekmiş.
Bu öküzler ile tarlaları sürmüş, ekini büyütmüş hasat elde etmişiz.
O hasadın geliri ile evimizi geçindirmiş ve çocuklarımızı okutmuşuz.
Kimi doktor olmuş kimi mühendis. Kimi öğretmen olmuş kimi siyasetçi, milletvekili, bakan hatta başbakan olmuş.
Hatırlayın rahmetli Süleyman Demirel’de çoban değil miydi?
Çocukluk yıllarında ÖKÜZ’lere çobanlık yaptığı için "Çoban Sülü" olarak da anılan "Türkiye'nin babası" Demirel, 50'den fazla üniversiteden fahri doktora almış, yabancı ülkelerin devlet nişanlarına layık görülmüştü.
Velhasıl ÖKÜZ öyle hakir görülecek bir hayvan değil ki!
Tabi beni bilenler bilir. Ben işin ilahi boyutuna başvurmadan sonlandırmam yazımı.
'Dünya öküz ve balık üstündedir' rivayetini duymuşsunuzdur.
Bakın üstad bunu nasıl tanımlıyor;
‘’Arşın bir takım müekkel melekleri bulunduğu gibi, dünyanın da Sevr ve Hût isminde iki tane müekkel meleği bulunur. Arzın bir kısmı toprak, diğer kısmı ise sudur. Su kısmını şenlendiren balık, toprak kısmını şenlendiren ise insanların maîşetinin omzuna yüklendiği öküzdür.
Dünyaya müekkel olan bu iki melek, hem kumandan hem nâzır olduklarından, balık ve öküz nev'îleriyle bir şekilde münasebeti bulunuyor. Allâhü a’lem o iki meleğin âlem-i melekût ve âlem-i misâldeki temessülleri de öküz ve balık şeklindedir.
İşte bu münasebete ve o nezârete işaret etmek ve insanların rızık bakımından muhtaç oldukları bu iki hayvana îmâda bulunmak için “Dünya öküz ve balık üstündedir” denilmiştir.
“Bu devlet ne üzerinde duruyor?” diye sorulduğunda “Kılıç ve kalem üzerinde duruyor” şeklinde bir cevap verilse, bundan; “devletin, askerî güç ve devlet memurlarının adalet ve dirayeti üzerinde durduğu” anlaşılır
Dünyanın öküz ve balık üzerinde durması da böyledir. Yeryüzünde sahil kesiminde yaşayan insanların geçim vasıtası balıktır, denizden uzak yerlerde yaşayanların geçim vasıtası ise genellikle ziraattır: ziraat da öküzün omzundadır. Ne zaman balık milyonlarca yumurtayı yumurtlamaz ve öküz çalışmazsa insanların geçim meselesi sıkıntıya girer, hayat yaşanamaz hale gelir.’’
BAKIN ŞU HADİSE…
Dünyanın öküz burcunda bulunduğu bir zaman Hz. Peygamber’e (asm) “Dünya ne üzerindedir?” diye sorulmuş, Hz. Peygamber (asm) “Öküz üzerindedir” şeklinde cevap vermiş. Dünya balık burcunda iken yine Hz. Peygamber’e (asm) “Dünya ne üzerindedir?” diye sorulmuş, bu sefer “Balık üzerindedir” şeklinde cevap vermiş. Sonra bu iki rivayet birleştirilerek “Dünya öküz ve balık üzerindedir” şeklinde rivayet edilmiş. Hadisin bu şekilde vârid olması dikkate alındığında ise, bu hadisle dünyanın hangi burçta bulunduğu ifade edilmek istenmiştir.
Ak Parti Gaziantep Milletvekili Sayın Ahmet Uzer, özür dileyeceğine benim gibi ÖKÜZ’ün yeryüzündeki öneminden bahsetse idi belki kabul görürdü bu elim dönüşü. Ancak sağlarında sollarında kendilerinden akıllı ademoğlu istemeyenler ‘POT’ kırarlar ve kırmaya devam edeceklerdir öküze inat.
Şimdi!
Ölmeyi göze alarak zerdali çekirdeğinden ekmek üreten ve Büyük Önder Atatürk’ün deyimi ile sadece Gaziantep’i değil Türkiye’yi kurtaran Gaziantep halkına ‘ÖKÜZ’ diyeni savunan yerel basına ne demeli!
Yahu siz kötüye iyi, iyiye de kötü dediğiniz sürece rabbim elbet şamarı eksik etmez üzerinizden.
Bilesiniz ki; Bu dünya baki değil… Rabbim bize verdiği bu kalemin hesabımı iki cihanda da sorar…
Çok ağır kelimeler kullanmak istemiyorum.
Bari bırakın ÖKÜZLÜK bende kalsın.

Yazarın Diğer Yazıları